لیزر فرکشنال CO2

آشنایی با لیزر CO2 فرکشنال

آشنایی با لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال CO2 یک روش جوانسازی و ترمیم پوست های آسیب دیده است. مشکلات پوستی ناشی از زخم‌ها و اثرات به جا مانده از آکنه‌ها و جوش ها ، چین و چروک پوست و تغییرات رنگ پوست مواردی هستند که افراد با آنها درگیرند. بسیاری از این مشکلات را می توان با استفاده از لیزر CO2 فرکشنال رفع کرد. البته پیشرفت های پزشکی باعث شده است که روش های متعددی برای حل این مشکلات باشد. ما در اینجا سعی در معرفی این روش درمانی داریم که در کلینیک زیبایی و لیزر رها ارائه می شود. این روش در کنار روش های دیگر درمانی رها به شما پیشنهاد می شود. در این مقاله قصد داریم روش جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال را معرفی کنیم.

لیزر فرکشنال CO2 چگونه کار می کند؟

در همین ابتدا باید بگوییم که لیزر فرکشنال متفاوت از لیزر موهای زائد است. در علم پزشکی زیبایی استفاده از لیزر به دو صورت لیزرهای لایه بردار و لیزرهای غیر لایه بردار هستند. هر کدام از این لیزرها نیز به دو دسته فرکشنال و غیرفرکسنال تقسیم می شود. لیزر CO2 فرکشنال نسل جدیدی از این لیزرها و مشهورترین است. روش کار لیزر فرکسنال به این صورت است که ناحیه خاصی از پوست را هدف قرار می دهد. در هر شات به ناحیه نقطه های بسیار ریزی از سطح پوست توسط لیزر سوزانده می شود و مابین آنها بدون آسیب می ماند. در لیزرهای غیر فرکشنال کل ناحیه سوزانده می شود. این سوختگی های سطحی پوست بدون اینکه آسیبی جدی به بافت وارد کنند باعث فعال شدن مکانسیم رشد پوست می شود. در حقیقت با این روش به دنبال تحریک پوست برای رشد هستیم.

لیزر فرکشنال یک روش برای لایه برداری پوست است که نتایج بسیار خوبی به همراه دارد. این روش عوارض جانبی بسیار محدودی دارد. از این روش می توان برای ترمیم انواع پوست های با مشکلات جدی استفاده کرد.

تعداد جلسات برای درمان با لیزر CO2  فرکشنال چقدر است؟

حد اکثر 3 تا 4 جلسه درمانی برای انجام این روش نیاز است که فاصله بین جلسات یک تا یک ماه و نیم خواهد بود.

مدت زمان انجام لیزر چه مقدار است؟

در ابتدا برای ایجاد بی حسی موضعی حدود 30 تا 40 دقیقه زمان نیاز است و پس از پاک سازی کل پوست، زمان درمان حداکثر 30 دقیقه خواهد بود.

آشنایی با لیزر CO2 فرکشنال

برای اکثر بیماران این سوال مطرح می شود که آیا پس از انجام لیزر CO2  فرکشنال، پوست زخم خواهد شد؟ چه عوارضی در انتظار آنان خواهد بود؟

پس از انجام لیزر بر روی پوست، یک حالت التهابی در سطح پوست ایجاد می شود که می توان آن را با کمپرس یخ و ایجاد سرما برطرف کرد. همچنین پس از گذشت 12 تا 24 ساعت از انجام لیزر، محل مربوطه قهوه ای رنگ می شود که اصطلاحا آن را آفتاب سوختگی می نامند. این عارضه نیز جای هیچ نگرانی نداشته و با گذشت 3 تا 6 روز، ناحیه مورد نظر پوست انداخته و تیرگی بوجود آمده خود به خود بر طرف خواهد شد. بعد از این حالت، پوست بطور نسبی شفاف می شود و همچنین ممکن است رنگ پوست کمی به قرمز تغییر کند که این میزان زیاد نخواهد بود. معمولا با گذشت 1 تا 2 هفته از انجام لیزر بهبودی کامل ایجاد می شود.

پس از انجام لیز CO2 فرکشنال چه مراقبت هایی باید انجام داد؟

پس از انجام لیزر، در صورتی که پوست بیمار زخم بود، بیمار می تواند از کرم های ترمیم کننده و یا کرم هایی که حاوی آنتی بیوتیک می باشند برای بهبود استفاده نماید. توصیه ما به افرادی که قصد استفاده از این روش را دارند این است که: در مدت زمان 3 تا 6 روز پس از انجام لیزر که پوست دچار آفتاب سوختگی می باشد، از قرار دادن ناحیه مربوطه زیر تابش مستقیم خورشید خودداری فرمایند. همچنین پیشنهاد می شود در ساعاتی از روز که شدت تابش افتاب بالا می باشد ترجیحا در مکان های سربسته حضور داشته باشند.

برای پوشاندن صورت نیز می توان از ماسک های پارچه ای که با کرم های پوشاننده مانند زینک همراه هستند، استفاده شود. پس از بهبودی کامل نیز اکیدا توصیه می شود افراد نیم ساعت قبل از خروج از منزل، از ضد آفتاب مناسب و با کیفیت استفاده نمایند. لازم به ذکر است در طول مدت درمان، بیمار باید برای استعمال هر گونه کرم و یا محصولات آرایشی با پزشک خود مشورت نماید.

آیا این نوع لیزر دردناک خواهد بود؟

برای برخی بیماران بیشترین ترس و نگرانی حین عمل های گوناگون، میزان دردی ست که با آن مواجه خواهند شد. باید به این افراد بگوییم  لیزر CO2  فرکشنال، قطعا از روش های پیشین خود که با لیزر معمولی CO2  انجام می شدند، دارای درد کمتری خواهد بود اما به هر حال برای کنترل همین میزان درد کم نیز، پزشک نیم ساعت قبل از انجام لیزر، از کرم های بی حسی موضعی استفاده می کند و پس از آن لیزر صورت می گیرد. این کرم ها درد را به مقدار چشمگیری کاهش خواهند داد.

 

چه مدت زمان پس از انجام لیزر CO2  فرکشنال منتظر نمایان شدن اثرات مثبت آن بر روی پوست باشیم؟

بعد از انجام اولین جلسه لیزر، پوست تقریبا با گذشت دو هفته، شفاف و روشن تر خواهد شد. اکیدا به افراد توصیه می شود از کرم های ضد آفتاب قوی و معتبر استفااده کننده تا پوست به خوبی این دوره را سپری کند.
با گذشت جلسات بیشتر به مرور پوست شفاف تر می شود و جای جوش های اولیه کم کم محو می شوند. در مورد اسکار ها نیز به همین صورت با ادامه درمان متوجه کم شدن عمق این چاله ها خواهید شد و در نهایت کاملا از بین خواهند رفت.

بطور تقریبی می توان گفت: بعد از اتمام جلسه چهارم لیزر، عمق اسکارها و ظاهر آنها از 40 تا 80 درصد به صورت متغیر بر حسب عمق آن ها، معمولا به مقدار 60 درصد، بهبود می یابند.

در مورد سفت شدن پوست های شل و یا بهبود چروک صورت نیز باید به شما بگوییم که: بعد از انجام سه جلسه لیزر، یعنی گذشت سه تا چهار ماه، تاثیر آن نمایان خواهد شد. توجه داشته باشید بعد از آغاز جلسات لیزر درمانی، پروسه کلاژن سازی شروع می شود و زمانی که کلاژن در زیر پوست ایجاد شود، به طور متوسط تا 2 سال باقی خواهد ماند.

آیا لیزر CO2  فرکشنال برای درمان چروک و تیرگی دور چشم ها نیز موثر می باشد؟

این روش برای حالت هایی که دور چشم بیمار دارای افتادگی شدید یا پف بوده و فرد دچار افتادگی پلک باشد، گزینه مناسبی نخواهد بود. اما اگر پف دور چشم بیمار به مقدار کم تا متوسط باشد و یا تیرگی اطراف چشم وجود داشته باشد و در پلک تحتانی این مقدار تیرگی زیاد نباشد، این روش تاثیر گذار بوده و مناسب می باشد.

آیا این نوع لیزر برای رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم مناسب می باشد؟

در این حالت، انجام لیزر تاثیر چندانی نخواهد داشت. زیرا علت به وجود آمدن این خطوط و چروک بر روی پیشانی، در واقع انقباض عضلات می باشد که برای باز کردن آن ها تنها روش موثر، تزریق بوتاکس توسط پزشک می باشد. در صورتی که لیزر فرکشنال تنها بر روی پوست تاثیر گذار است.

آیا لیزر برای رفع خال های قهوه ای و لکه های کم رنگ مانند کک و مک و … موثر است؟

لیزر CO2  فرکشنال برای خال ها تاثیر چندانی نداشته اما برای رفع کک و مک ها و منافذ باز پوست بسیار موثر می باشد.

این نوع لیزر چه عوارضی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت؟

اگر برای انجام لیزر، به پزشکی مراجعه شود که تجربه کافی را دارا بوده و همچنین از مارک های معتبر و مناسب برای انجام کارهای لیزر استفاده کند، قطعا عوارض پوستی بسیار ناچیز و کمی در مقایسه با لیزرهای نسل گذشته به وجود خواهد آمد.

در مواردی که اسکار ها عمیق می باشند باید توجه داشت برای تاثیر بیشتر و بهتر لیزر، پزشک ناچار است از قدرت های بالاتر دستگاه استفاده کند که در برخی موارد ممکن است بعد از انجام لیزر لکه هایی قهوه ای رنگ به وجود بیایند. اما جای هیچ نگرانی وجود ندارد، چون در صورت وقوع، در طی حداکثر دو ماه این لکه ها برطرف خواهند شد. لازم به ذکر است برخی نواحی مانند چانه و بینی حساس تر می باشند.

در مورد ریسک خطر عفونت نیز باید بگوییم که در صورتی که بیمار تب خال داشته باشد، باید در روزهای اول حتما محلول های ضد تب خال و ضد عفونی کننده استفاده شود. معمولا پزشک در چنین مواقعی، قرص های ضد تب خال را به مدت 5 تا 7 روز تجویز می کند. در مورد خطر عفونت های میکروبی نیز باید توجه داشت که بهداشت فردی برای این موارد بسیار مهم می باشد.

این بهداشت شامل محیطی که فرد در آن زندگی می کند، غذاهایی که مصرف می کند و انجام رفتارهای بهداشتی مانند شستن دست ها، دوش گرفتن و .. می باشد. پس توجه داشته باشید که پزشک شما با توجه به نوع لیزر انتخابی و میزان عمق استفاده از آن، آگاهی های لازم را در مورد بروز عفونت به شما خواهد داد.

کلینیک لیزر و زیبایی رها

کلینیک لیزر رها با استفاده از کادر مجرب پزشکی و با استفاده از بهترین دستگاه های روز دنیا اقدام به ارائه خدمات زیبایی به شما عزیزان نموده است.برخی از خدمات ما عبارتند از:

لیزر موهای زائد ، میکرونیدلینگ ، تزریق ژل ، میکرودرم ابریژن ، هایفو تراپی

برای مشاوره و تعیین وقت می توانید با ما تماس بگیرید.

لیست قیمت لیزر موهای زائد و سایر خدمات را ببینید.

تلفن تماس :02126701969

ساعت کار مرکز: هر روز ساعت 10 تا 19 ( غیر از تعطیلات رسمی )

.

 پس از اتمام جلسات لیزر، اگر بیمار اسکار های عمیق تری داشته باشد، آیا امکان افزایش تعداد جلسات برای رسیدن به نتیجه بهتر وجود دارد؟

بله! در پاسخ به این سوال باید گفت این امکان وجود خواهد داشت که فرد بعد از اتمام 4 جلسه درمانی خود، در یک دوره به مدت 6 تا 12 ماه، به  پوست خود استراحت دهد و سپس بعد از گذشت این مدت یک دوره دیگر لیزر درمانی را آغاز کند. در صورتی هم که لیزر در فصل مناسبی انجام شده باشد می توان بعد از اتمام 4 جلسه آن، هر 3 تا 4 ماه یکبار یک لیزر عمیق انجام داد. توجه شود این مقدارها به شدت تابش آفتاب در فصل مورد نطر بستگی دارند.

 

انجام لیزر CO2  فرکشنال برای چه افرادی گزینه مناسب نیست و توصیه نمی شود؟

  • به خانم های باردار انجام این گونه لیزرها به هیچ عنوان توصیه نمی شود و نباید آن را انجام دهند.
  • افرادی که دارای حساسیت پوستی خاصی می باشند.
  • افرادی که سابقه تشکیل کلوئید یا اسکار هیپتروفیک به دنبال زخم در آن ها وجود دارد.
  •  افرادی که دارای پوستی حساس می باشند.

 

توصیه هایی مهم بعد از انجام لیزر:

  • از دست کاری کردن و کندن دلمه های ایجاد شده بپرهیزید.
  • به طور منظم و مداوم از کرم های ترمیم کننده استفاده نمایید.
  • بعد از اینکه دلمه ریخته شد، از قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل مانیتور پرهیز کنید.
  • پس از ریختن دلمه ها، بصورت مداوم از ضد آفتاب های قوی استفاده کنید و مدت زمان طولانی در مقابل آفتاب قرار نگیرید.
  • انجام حمام آفتاب در این دوره ممنوع می باشد!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *